Blog

Ana SayfaBlog

E-Ticaret Hukuku ve Problem Çözümleri

E-Ticaret Hukuku ve Problem Çözümleri

E-Ticaret Hukuku ve En Çok Karşılaşılan E-ticaret Problemleri

Gelişen teknoloji ile birlikte alış-veriş alışkanlıklarımız da değişmeye başladı ve internetten alış veriş yapmaya başlayan tüketiciler alış veriş sırasında yeni zorluklar ve problemler ile karşılaşmaya başladılar. E-ticaret hukuku tüm bu internet üzerinde gerçekleşen alış verişlerde yaşanan aksaklıkları çözmek üzere ihtiyaca binaen ortaya çıkmış, internette kredi kartı, kapı ödeme, yada banka havale sistemleri ile gerçekleşen alış verişlerin kural ve kaidelerini belirlemek üzere oluşturulmuş sanal ortam alış veriş hukukudur.

E-ticaret hukukunda uygulanan ve dikkat edilen kanunlar 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu ile yönetilmektedir. 

 

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu nedir ?

 

01.05.2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile ticari iletişim ve aracı hizmet sağlayıcıların sorumlulukları elektronik iletişim araçları ile yapılan sözleşmeler ile elektronik ticarete yönelik bilgi verme yükümlülüklerini ve uygulanacak yaptırımları  düzenlemektedir. 

İlgili Kanun ile birlikte Telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli iletiler ticari elektronik ileti olarak kabul edilmektedir. 

01.05.2015 tarihi itibariyle ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecektir. BU ONAY , YAZILI OLARAK VEYA HER TÜRLÜ ELEKTRONİK İLETİŞİM ARAÇLARIYLA ALINABİLECEKTİR. Kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla alıcının iletişim bilgilerini vermesi hâlinde, temin edilen mal veya hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve bakıma yönelik ticari elektronik iletiler için ise ayrıca onay alınmasına gerek yoktur. 

 

E-Ticarette Karşılaşılan Sorunlar

E-Ticarette Güvenlik Sorunu

Elektronik Ödemelerde Ortaya Çıkan Sorunlar

Altyapı Sorunları

Gizlilik Sorunu

E-Ticarette Vergileme Sorunu

E-Ticaret İçin Tek Ticaret Kodu Oluşturulması

Teslimat Ve Gümrüklerde Yaşanan Sorunlar

Tüketicilerin Korunması Sorunu

Elektronik Kayıtların İspat Gücü

Yargısal Sorunlar

Entelektüel Sermayenin Korunması

Patent Ve Ticari Marka Hakları

Yasadışı Yayınlar

 

e-ticarette karşılaştığınız problemlerin çözümü için Sakarya Avukat ve hukuk bürosu Koçer&Dural Hukuk Bürosuna başvurabilirsiniz. 

 

 

 

 

Hemen Ücretsiz Deneyin!

E-Ticaret sitenizi kurun, 15 gün ücretsiz deneyin.

Ücretsiz Deneyin Bize Ulaşın